20 sierpnia 2017
   
Tekst

Szukaj w serwisie

Błąd
  • XML Parsing Error at 2:32. Error 76: Mismatched tag

Aktualności

XVI Turystyczny Prima aprilis – Ryczyn 2010

    27 marca grupa podopiecznych Opolskiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych wyruszyła na wycieczkę do Ryczyna – dawnego grodu obronnego.     Pierwsza wzmianka o Ryczynie pochodzi z XI wieku. Grodzisko położone jest w połowie drogi między Oławą a Brzegiem. Ryczyn podobnie jak Koźle, Opole, Racibórz, Wrocław pełnił funkcję przede wszystkim strategiczną – od północy strzegł granicy kraju i Odry. Około wieku XVI Ryczyn stracił swoje znaczenie z powodu szybkiego rozwoju pobliskich miast – Oławy i Brzegu. Do dnia dzisiejszego przetrwały tylko resztki osady składającej się kiedyś z dwóch grodzisk (dużego i małego), trzech osad i cmentarzyska. Każdego roku w ryczyńskim grodzisku wraz z nastaniem wiosny organizowany jest festyn rycerski. W tym roku już po raz szesnasty.  

Więcej: XVI Turystyczny Prima aprilis – Ryczyn 2010

 

PIERWSZA POMOC MEDYCZNA

Koło Terenowe Opolskiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych w Opolu serdecznie zaprasza na zajęcia z pierwszej pomocy.
Termin: piątek 23 kwietnia 2010 r.
Godzina: 17.00
Miejsce: świetlica w siedzibie Oddziału   Opolskiego  PZG, Opole ul. 1 Maja 21.
W programie:  

  • Zajęcia z bandażowania
  • Opatrywanie ran
  • Postępowanie w przypadku oparzeń

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

   

Dzień Kobiet

Warsztaty pierwszej pomocy, film o niesłyszących i pyszny poczęstunek. W Opolskim Oddziale Polskiego Związku Głuchych świętowaliśmy Dzień Kobiet.

W tym roku Dzień Kobiet obchodziliśmy trochę później niż zazwyczaj. 12 marca do siedziby Koła Terenowego w Opolu zjechali Głusi z całego województwa. Świętowanie rozpoczęliśmy dość nietypowo, bo od warsztatów pierwszej pomocy. Poprowadziły je studentki ratownictwa medycznego z Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Opolu. Nasi podopieczni mogli dowiedzieć się, jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Uczyliśmy się, jak robić sztuczne oddychanie, jak ocenić stan poszkodowanego, zrobić masaż serca. Chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności nie brakowało. Zajęcia były bardzo ciekawe, wszystkie wiadomości mogliśmy sprawdzić w praktyce, na profesjonalnym fantomie i sobie nawzajem.

Więcej: Dzień Kobiet

   

Studenci uczą się migać

Uniwersytet Opolski nawiązał współpracę z Opolskim Oddziałem Polskiego Związku Głuchych. Jej efektem są zajęcia z języka miganego dla studentów.

    Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego wprowadził do siatki zajęć język migany jako przedmiot fakultatywny.
Migać uczy się dwudziestu sześciu studentów studiów uzupełniających kierunku pracownik służb społecznych. Zajęcia będą odbywać się przez dwa semestry. Mają przygotować przyszłych pracowników socjalnych do kontaktu z osobami niesłyszącymi, zapoznać ich z głównymi problemami ich przyszłych podopiecznych.

Więcej: Studenci uczą się migać

   

     

Koła terenowe


Oferty pracy

  • Firma „ZAJSERT”
    Firma „ZAJSERT” Zakład Pracy Chronionej zatrudni osoby niesłyszące. Rodzaj pracy: sprzątanie...
  • 1
  • 2

Pogoda w Opolu

°F | °C
invalid location provided

Statystyka

Użytkowników : 7
Artykułów : 46
Odsłon : 17504
Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

ARCHIWUM      strona główna     kontakt     mapa serwisu      dla pracowników